Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

News

Best Of The U.S. Week 10 Recap

For access to all of our training, gear, and race coverage, plus exclusive training plans, FinisherPix photos, event discounts, and GPS apps, sign up for Outside+.

The upper Midwest and Southeast parts of the country qualified some familiar and some not-so-familiar names.

#19 – North Dakota Qualifier: Bismarck Triathlon

In the Bismarck Triathlon, which was run as a duathlon due to the 53-degree water temperature at Misty Waters Marina, qualified the power-packed duo of
Rob Gilles and Marnie Walth. Walth has been a regional force for years.

1. Rob Gilles (33, Fargo) and Marnie Walth (40, Bismarck)
2. David Burns (43, Bismarck) and Barbara Kuhlemeier (50, Minot)
3. Mike Fretland (34, Bismarck) and Kailee Fretland (28, Bismarck)

Click here for results.

#18 – Michigan Qualifier: Motor City Olympic

Chris Lutz of Warren took the title for Michigan; women’s results from the Motor City Tri are under review and will be reported when final.

1. Chris Lutz (26, Warren) and women’s results under review
2. Brian Francis (42, Brighton)
3. Timothy Polonkey (32, Clarkston)

Click here for results.

#17 – Mississippi Qualifier: Dragonfly Triathlon

Fairly new but serious triathlete Jacob Deitz won for Ole Miss at Dragonfly Tri, while the absence of 2008 Best of the U.S. Champion Margot Hair opened the door for Angie Dickerson, a former collegiate swimmer and cross-country runner, in her fourth year of racing.

1. Jacob Deitz (24, Leland) and Angie Dickerson (32, Southaven)
2. Eugene O¹Donnell (30, Madison) and Jinx Campbell (46, Ocean Springs)
3. Stuart Makinson (25, Flowood) and Laura Galloway (44, Tupelo)

Click here for results.

#16 – Georgia Qualifier: West Point Lake Triathlon

Reigning USAT national age group champion Jason Schott won for Georgia (at West Point Lake Tri) along with relative newcomer and former collegiate swimmer Haley Chura.

1. Jason Schott (38, Dahlonega) and Haley Chura (24, Smyrna)
2. Samuel Morgan (26, Atlanta) and Katherine Tindol (41, Suwanee)
3. DennisReardon (37, Canton) and Yvonne Bedell (33, Dunwoody)

Click here for results.

#15 – Alabama Qualifier: Buster Britton Memorial Triathlon

In Alabama, Buster Britton Memorial Triathlon returns Jonathan Krichev, who raced at the 2007 Championship, and Lori Goldweber, who qualified to represent Alabama for the third time.

Jonathan Krichev (32, Huntsville) and Lori Goldweber (45, Birmingham)
David Meadows(40, Birmingham) and Meredith Tyler (20, Birmingham)
Dewayne Minor (37, Birmingham) and Leah Braden (29, Fultondale)

Click here for results.
Next up:
Best of the U.S. Week 11, June 20 & 21

Saturday, June 20
Race #20            DakotaMan                      S. Dakota Qualifier
http://www.trifind.net/triathlons/

Sunday, June 21
Race #21            Ozark Valley Tri                        Arkansas
Qualifier            http://www.ozarkvalleytriathlon.com/

Race #22            Treasure State Olympic            Montana Qualifier
http://www.tri-mt.com/tst.html

Race #23            Wisconsin Triterium            Wisconsin Qualifier
http://www.triloop.org/

Race #24            Cheyenne Sprint             Wyoming Qualifier
http://www.cheyennesprinttriathlon.com/